Witaj na stronie
rozejrzyj się i zobacz
Logowanie
Pokaż swoją aktywność!
Rejestracja
Najnowszy artykuł!
Zerknij co nowego
Kategorie
Wybierz to czego szukasz
Eksperymenty (3)
Energetyka (13)
Istoty i Byty (10)
LD I OOBE (5)
Magia (2)
Relacje & Opinie (2)
Rozwój Duszy (8)
Rzemiosło (6)
Trening (2)
Uzdrawianie (5)
Partnerzy
Zobacz kto nas wspiera
Vortal Rzeczy Paranormalnych - forum paranormalne.pl
Google
Kolejne reklamy

Aktualnie brak.

Tworzenie poglądów
Poniżej znajdziesz informacje z wybranym przez ciebie tematem.

Każdy ma własne i jest to jak najbardziej jasne. Co nie oznacza, że zawsze prawidłowe. Ludzie często tworzą poglądy pod własne upodobania bądź status społeczny np. jeśli akurat jesteś arystokratą, to nie chciałbyś, aby Cię zrównano z niższymi warstwami społecznymi. Taki pogląd wynika z faktu urodzenia się na danym statusie, którzy zapewnili nam rodzice.

Istnieje jedno ważne pytanie – tworzymy obserwację do teorii, czy teorię do obserwacji? Na pierwszy rzut oka wydaje się być to tym samym, lecz tak nie jest. Właśnie ten temat poruszę poniżej w zaledwie kilku akapitach, także proszę o głębszą refleksję nad tematem.

Obserwacja do teorii

Znacie ten typ ludzi, którzy odratowani przez chirurga dzięki trudnej operacji, nagle stwierdzają, że jest w tym ręka Stwórcy? Ciężko mi sobie wyobrazić upust bezsilnej furii lekarza, gdy ten słyszy takie wydumane pierdoły – przecież on sam kilka godzin pracował nad pacjentem, aby ten przeżył i gdzie w tym Bóg? A pacjent wyjaśnia, że to Bóg, rękami chirurga jego operował.

Jest to idealny przypadek opisujący budowanie obserwacji do teorii. Celem tego sposobu jest ochronienie swego światopoglądu i dopasowanie sytuacji do tego, co sądzimy, że jest. Jeśli więc nasza teoria ukazuje nam świat w rękach Boga, to każda sytuacja będzie nim przesycona. Również ta zła – o ile zdarza się innym, jest karą od Stwórcy. Gdy zdarza się samemu wierzącemu w to, to nagle Bóg jest z tego wyłączony i winien jest Diabeł we własnej osobie.

Chcecie więcej? Jak dawno temu dostawaliście napadu irytacji na osoby, które zaściankowo podchodziły do polityki? A zgrzytanie zębów, gdy ktoś totalnie nie zaznajomiony z elektroniką śmie twierdzić, że ona pierze mózgi? Jeszcze lepiej – osoba, która nawet laptopa nie dotknęła twierdzi, że gry powodują brutalność i to samo zło! Panowie, Panie… mamy tutaj do czynienia ze specjalistami w swej dziedzinie. A nas krew jasna zalewa i mamy ochotę kogoś udusić.

Sami jednak padamy ofiarą takiego myślenia. Zwłaszcza, gdy czegoś bardzo nie chcemy przyjąć, a nawet nie mamy odwagi spróbować. Tkwimy wtedy w przeświadczeniu, że coś jest złe albo takie jak myślimy i to głównie dlatego, że mamy za dużego lenia na zmianę siebie i swych poglądów.

Teoria do obserwacji

Z założenia powinna być to typowo naukowa postawa względem świata. Historia zna jednak przypadki, gdy człowiek nie mogąc pojąc tego, co widzi zmienia się idąc tym pierwszym (i już opisanym) sposobem. Sposób, o którym teraz mowa, to dobieranie wniosków na podstawie tego, co widzimy – z tego powodu często jest używany przez materialistów i naukowców.

Jest to najtrudniejsza opcja z dostępnych, gdyż wymusza na nas zmianę postawy względem środowiska, a nie dostosowywanie go dla naszej wygody, której to człowiek wiecznie szuka. Jest to jednak właściwsza metoda, niż górnolotne stwierdzenia, których obserwacje tylko pozornie pasują lub potwierdzają. Zrzucanie wielu rzeczy na bóstwa, z punktu widzenia tego sposobu, polega na zaobserwowaniu faktycznie inteligentnej siły, która nam ukazałaby się w zrozumiały sposób.

Obserwacje bez zakładanej z góry teorii są bardziej prawdopodobne i bliżej prawdy, niż z góry ukierunkowane obserwacje, które mają tylko potwierdzić już znaną teorię. Jest to podobne do szukania elementów na mapie – gdy już znajdziemy ten, który jest nam potrzebny to następne zerknięcie na mapę będzie powodować podświadome kierowanie wzroku właśnie w to miejsce.

Ktoś może powiedzieć, że ten drugi sposób opiera się o typowo materialny punkt widzenia świata. Otóż… nie jest to prawdą. Dzięki rozwoju technologicznemu widzimy wiele więcej niż normalnie byśmy dostrzegli, a jej rozwój pozwoli nam kiedyś zobaczyć również te mniej materialne zdarzenia. Kto jednak powiedział, że tylko człowiek jest w stanie widzieć rzeczy subtelne? Gdyby posłuchać każdego, kto opisuje widziane przez niego światy, to widzimy pewne inspiracje wyznaniowe bądź wariacje poznanych przez Internet systemów. Jeśli stwierdzimy, że każdy z nich skupia się tylko i wyłącznie na tworzeniu teorii do obserwacji, to mamy zgrzyt i musimy przyjąć, że każda z tych osób opisuje zupełnie inny od siebie świat alternatywny.

Choć znając poczucie humoru Stwórcy, to wszystko jest ze sobą związane i kiedyś dotrzemy do tej jednej podstawy, z której wszystko powstało. Pamiętajcie – teoria do obserwacji.

Zobacz też:

Logika i Rozsądek     Skąd wiemy, że to co robimy jest rozsądne? Czy logika i rozsądek, to jest to samo? W tym artykule opisałem różnicę pomiędzy dwoma tymi aspektami oraz potrzebę równoczesnego trwania i wzajemnego wsparcia między sobą. W tym celu posłużę się kilkoma przykładami np. rozmowa czy działania, aby ułatwić zrozumienie przedstawianych elementów.   Logiczne myślenie u człowieka, zwykle polega na tworzeniu sekwencji i zależności typu: coś z czegoś ...
Płeć, orientacja, a wcielenia Dawny podział był jasny - jest kobieta i mężczyzna, a kontakt płciowy pomiędzy nimi jest naturalny i wręcz konieczny do dalszego trwania cywilizacji ludzkiej. Miliony kłótni o to, kto miał lepiej nie mają znaczenia, bo historia zna przypadki masowych tragedii po stronie zarówno kobiet jak i mężczyzn. Płeć żeńska była uciskana przez facetów i nie miała prawa głosu, a z drugiej strony płeć męska była zabijana w pierwszej kolejności i byli z nich do...
Biegunowość umysłu     O ludziach silnie nacechowanych daną ideologią mówimy, że są fanatykami – zamkniętymi w swoich poglądach ludźmi, do których nie docierają żadne inne myśli, które są niezgodne z ich spojrzeniem na świat. W tej chwili powinnyśmy zastanowić się, czy sami tacy nie byliśmy. Z naszego niewielkiego obszaru świadomości możemy twierdzić, że jesteśmy bardzo tolerancyjnymi i otwartymi na nowe poglądy ludźmi. Prawda jest zwykle bardziej gorzka, niż to ...
Karma O karmie powiedziano już dużo. W ezoterycznym światku jest ona jednym z głównych filarów warunkujących nasz rozwój duchowy jak i przyszłe wcielenia. Sama próba zrozumienia czym jest to prawo karmiczne skutkuje wieloma dziwnymi stwierdzeniami, więc pokusiłem się o opisanie moich obserwacji. A brzmią one mniej więcej tak:   Z mojego punktu widzenia karma jest siłą, która choć nie posiada inteligencji, to jej właściwości i zasady pozwalają je...

Masz pytania?

Komentarze
0 myśli na temat “Tworzenie poglądów”

Dodaj komentarz

Resner.pl Wersja 1.0.1, Wykonanie: Dominik Opyd (Inder), Oprogramowanie: Wordpress, Semantic UI
Drogi czytelniku, wszystkie artykuły na tej stronie oraz sama strona opierają się na licencji Creative Commons, bardzo prosimy o uszanowanie tych praw.