Witaj na stronie
rozejrzyj się i zobacz
Logowanie
Pokaż swoją aktywność!
Rejestracja
Najnowszy artykuł!
Zerknij co nowego
Kategorie
Wybierz to czego szukasz
Eksperymenty (3)
Energetyka (13)
Istoty i Byty (10)
LD I OOBE (5)
Magia (2)
Relacje & Opinie (2)
Rozwój Duszy (8)
Rzemiosło (6)
Trening (2)
Uzdrawianie (5)
Partnerzy
Zobacz kto nas wspiera
Vortal Rzeczy Paranormalnych - forum paranormalne.pl
Google
Kolejne reklamy

Aktualnie brak.

Teorie dotyczące Reiki
Poniżej znajdziesz informacje z wybranym przez ciebie tematem.

    Tekst zawiera w sobie moje luźne przemyślenia, na temat systemu uzdrawiania, jakim jest Reiki. Nie ma na celu krzywdzić, ani osądzać żadnej z osób zajmujących się Reiki, dlatego osobom o delikatnej samokontroli zalecam zakończyć czytanie tego artykułu w tym miejscu. Pozostałych zapraszam do przemyśleń i głębokiej refleksji. Bez obrazy, jeśli ugodziłem w czyjeś poglądy.

 

Początek Reiki

Usui podczas medytowania przez 21 dni na górze Kurama otrzymał wizje oraz dar uzdrawiania Reiki. Tyle wiemy z oficjalnych źródeł. Nie wiemy, czy dopiero wtedy Reiki zaistniało, czy już wcześniej trwało jako zbiór praktyk mnichów. Po otrzymaniu tej wiedzy zaczął nauczać innych swojego systemu, który był bardziej rygorystyczny niż dziś nam znany. Według kilku podań Usui wytrenował blisko 2 tysiące uczniów, jednak on sam przyznaje w swoim pamiętniku, że nauczył ich około 700. Resztą zajęli się jego dwaj pierwsi uczniowie – Chujiro Hayashi i Eguchi Toshihiro – jeden z nich będąc chrześcijaninem interpretował nauki mistrza po swojemu. Z dużą dozą pewności możemy twierdzić, że człowiek, który zainicjował nurt Reiki, wyszkolił 17 uczniów na stopień Shinpiden.

Do 1940 roku było już blisko 40 szkół Reiki. Większość z nich nauczała prostej odmiany Reiki, a zaledwie kilka zostało przy pierwotnej nauce. Hawayo Takata jest tego dobrym przykładem – to dzięki tej kobiecie Reiki zostało spopularyzowane na Zachodzie, skąd dotarło do Europy, zachwyconej wolnością w Ameryce. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zdecydowała się na pobieranie opłat, lecz wiemy, że jeszcze za jej życia zdobycie 3 stopni, to był koszt nawet 10 tysięcy zł. To właśnie z nią powstał tak bardzo dziś znany mocno uproszczony system Reiki, który wydaje się być wręcz szczątkowym, gdy przyjrzymy się materiałom oraz naukom, które udzielał Usui oraz linie uczniów trzymających się pierwotnej nauki.

 

W żadnym ze źródeł historycznych dotyczących Mikao Usui nie ma mowy o tym, że posiadł on wiedzę o energii Miłości czy Najwyższych Wibracji – możemy więc przyjąć, że jest, to wymysł New Age, które spopularyzowało Reiki właśnie takimi sloganami. New Age rozpoczęło podbój Europy przenosząc się zza morza i ogarniając spragnionych duchowych doznań Europejczyków. W krótkim czasie wielu ludzi przyjęło inicjacje i błyskawicznie tworzone były kolejne „pokolenia”, których większość ma swój początek u Hawayo Takaty. Warto tutaj wspomnieć, że wcześniej zdobywanie inicjacji trwało latami, lecz wersja uproszczona, którą znamy dziś podaje limit 1 miesiąca, który i tak dziś jest często ignorowany.

Tak właśnie Reiki stało się branżą, która dawała duże zyski na początku, gdy nastała moda na ten system uzdrawiania. Prawdopodobnie Reiki zostałoby odsunięte w cień, gdyby nie fakt, że jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać odmiany tego systemu – Reiki Kundalini, Sekhem Reiki czy Blue Star Reiki. Już wcześniej niektórzy mistrzowie modernizowali pierwotne nauki dodając stopnie, łącząc je lub włączając do zbioru kolejne symbole (których liczba najbardziej produktywnych odmian sięga do 1 tysiąca). Reiki dla wielu stało się możliwości zarobku, niczym specyficzna wersja MLM.

 

Pora na teorie

Nie można ich udowodnić, gdyż opierają się o zaobserwowane przypadki, które jednak nijak mają się do całości. Minusem jest też to, że nie wiemy jak wygląda całość, a oficjalna pozłota może ukrywać masę brudów, które nie wypływają często na powierzchnię.

Teoria pierwsza

Odkryte zostało źródło, które jednak mimo swej naturalności nie zawiera w sobie wyższych emanacji, choć ściśle wpasowuje się w kategorię odżywczej siły dla ciała ludzkiego. Jest nieograniczone – jego zasób stanowi energia spływająca w jedno miejsce, gdzieś w przestrzeni. Właśnie to źródło zostało odkryte lub udostępnione Usui i wszystkie linie płynące od niego, po inicjacji korzystają z tego samego źródła. To jest teoria przyjęta przez większość ludzi jak i uzdrowicieli.


Teoria druga

Źródło istnieje, lecz ten zasób nie jest nieskończony. Mało tego – może być zanieczyszczony. Dziesięciolecia uzdrawiania przez ludzi, którzy mogli nie mieć solidnego wykształcenia, mogły poważnie zanieczyścić źródło. Jeśli zbiornik energii miał limit, to mogło powstać ciśnienie, które czerpało energię od każdego inicjowanego, by mimo wszystko zasób nadal trwał. Jest to jednak mało prawdopodobna teoria. Bardziej prawdopodobne jest to, że źródło zostało zanieczyszczone lub poważnie ograniczone, przez moralnie słabych reikowców. Obecnie ludzi uzdrawiających za pomocą Reiki jest tak dużo, że studnia energii wysycha i kolejne pokolenia mogą dostać mniej energii.


Teoria trzecia

Zakłada istnienie egregora, który podpiął się pod główne źródło lub zupełnie je przejął i teraz wydziela ułamek dostępnej siły Reikowcom. Bardziej prawdopodobne jest to, że na liniach inicjacji nastąpiły pewne błędy, które podłączyły wielu ludzi do różnych egregorów. Tłumaczyłoby to słabe Reiki u wielu mistrzów oraz brak zachowania czystości i często słaba wola w radzeniu sobie z nałogami. Działania egregorów o naturze wampirycznej, które uzyskały świadomość na wskutek dużego skupienia są bardzo proste – na początku spore dawki energii są stopniowo obniżane, a od uzdrowiciela czerpana jest energia tak, że człowiek staje się słabszy. Wtedy inicjowany w Reiki może nie dostrzegać tego procesu.


Teoria czwarta

Zakłada faktycznie odkrycie nieskończonego źródła energii, a raczej pewnego rodzaju studni, do której bez przerwy wlewa się energia ze wszechświata. Nawet jeśli przyjmiemy, że ta energia nie jest surowa i zawiera w sobie jedne z najwyższych wibracji, to ta teoria ma jedną wielką słabość – ludzi, którzy rzekomo mają dostęp do tego zasobu. Trwałe oddziaływanie tak wysokich wibracji zmieniałoby ludzi w przyspieszonym tempie na „lepszy model”. W obecnym czasie, gdy inicjacje Reiki można przyjąć w kilka miesięcy (zamiast wcześniejszych lat) praktycznie nie widać, aby posiadanie Reiki miało jakiekolwiek pozytywne znaczenie, a postęp jaki w tym czasie się dokonał możemy przywiązać do rozwoju człowieka niż posiadanie inicjacji. Grupa reikowców, jest bogata w osoby o wielu nałogach i problemach ze sobą, co poważnie osłabia tą teorię.

 

Wszystkie te teorie mogą być prawdziwe, jeśli założymy, że nie każdy mistrz Reiki inicjuje w ten sam system. Obecność wielu odmian pierwotnego nurtu jasno wskazuje, że te źródła mogą być inne. Poziom wibracji oraz zachowań tych ludzi, również może podsuwać taką myśl. Jak jest naprawdę? Każdy przypadek należy zaobserwować osobno, każdą inicjację sprawdzić pod kątem wielu zjawisk.

Pozdrawiam mojego serdecznego przyjaciela, który jest wprost z systemu Reiki. Z myślą o nim powstał ten artykuł.

Zobacz też:

Sesja uzdrawiania i jej znaczenie W dziedzinie uzdrawiania sesja, to proces mający na celu poprawienie stanu ciał subtelnych u pacjenta, poprzez zbiór czynności transformujących oraz harmonizujących jego układ energetyczny, który złożony jest z trzech ciał subtelnych i jednego ciała fizycznego (te ostatnie tylko pośrednio). Sama definicja jednak nie wyjaśnia zbyt wiele, jest zbyt ogólnikowa. Trzeba wgryźć się w szczegóły.   Czas dla sesji Zacznijmy może od czasu, który po...
Sesja bezpośrednia i na odległość     Dla wielu nie ma żadnej różnicy, choć sesja na odległość budzi zrozumiałe wątpliwości – zresztą całkiem słuszne, lecz bez zrozumienia tego, jakie możliwości dają obie opcje, nasza opinia niewiele znaczy i tylko komplikuje życie uzdrowicielom. Poniżej przedstawiam rozpiskę tego, czym jest dana możliwość uzdrawiania i co sobą reprezentuje. Krótko – Czym jest sesja? Sesja to działania, ułożone w sekwencje procesy, które mają na celu wprowadz...

Tagi: , ,

Masz pytania?

Komentarze
2 myśli na temat “Teorie dotyczące Reiki”
Zdjęcie profilowe Amon Resner
Resner
Hmm, to dobre na komentarz, lecz nie do artykułu, bo i temat jest o teoriach, a ta informacja teorią nie jest ;)
Zdjęcie profilowe MartinEden
MartinEden
Może warto dodać, że aby być Reikowcem, tzn. przekazywać energię Reiki, nie trzeba być inicjowanym przez Mistrza Reiki. Wystarczy skutecznie pracować nad osiągnięciem stanu świadomości duchowej i wibracji, które umożliwią danej osobie kontaktowanie się z Wyższą Jaźnią i źródłem energii Reiki.

Dodaj komentarz

Resner.pl Wersja 1.0.1, Wykonanie: Dominik Opyd (Inder), Oprogramowanie: Wordpress, Semantic UI
Drogi czytelniku, wszystkie artykuły na tej stronie oraz sama strona opierają się na licencji Creative Commons, bardzo prosimy o uszanowanie tych praw.