Witaj na stronie
rozejrzyj się i zobacz
Logowanie
Pokaż swoją aktywność!
Rejestracja
Najnowszy artykuł!
Zerknij co nowego
Kategorie
Wybierz to czego szukasz
Eksperymenty (3)
Energetyka (13)
Istoty i Byty (10)
LD I OOBE (5)
Magia (2)
Relacje & Opinie (2)
Rozwój Duszy (8)
Rzemiosło (6)
Trening (2)
Uzdrawianie (5)
Partnerzy
Zobacz kto nas wspiera
Vortal Rzeczy Paranormalnych - forum paranormalne.pl
Google
Kolejne reklamy

Aktualnie brak.

Odbiór osobisty i bezosobowy
Poniżej znajdziesz informacje z wybranym przez ciebie tematem.

     Świadomość jest formą czystą, bezosobową, która nie zawiera w sobie egocentryzmu z tego względu, że nie ma nic prócz niej. Wszechświat został stworzony tak, by nawet drobny kamyk miał równie wielkie znaczenie dla całości, co istnienie człowieka. Pył, który naszym zdaniem jest niegodny uwagi pochodzi przecież z tego samego źródła, co ludzkie ciała – z gwiazd. Same zaś gwiazdy mają początek w Wielkim Wybuchu, który dał początek materialnej formie wszechświata.

 

W komunikacji ważny jest transfer informacji, a więc przekaz i odbiór. Wykorzystujemy tutaj przede wszystkim mowę i słuch. W tym artykule skupmy się przede wszystkim na tym drugim.

Odbiór możemy podzielić na osobisty i bezosobowy. Pierwszy z nich występuje wtedy, gdy bierzemy do siebie wszystko to, co zostało powiedziane przez kogoś innego. Drugi rodzaj przejawia się w myśleniu, że przekaz nie jest skierowany do nikogo konkretnego, ale raczej do abstrakcyjnej grupy.

Większość ludzi korzysta z odbioru osobistego na wskutek pełnego rozkwitu ego, czyli osobowości. Ego jest nam przydatne w istnieniu tutaj, gdyż umożliwia zdobycie celów oraz utrzymanie się w sferze fizycznej we względnym komforcie i bezpieczeństwie. Jednak plusy mogą być niweczone przez minusy posiadania słabo opanowanego pierwiastka egoizmu. Większa część populacji homo sapiens wszystko, co usłyszy bierze głęboko do siebie, na wskutek nadużywania określonych filtrów.

Ich poglądy oraz charakter nie dopuszczają myśli, że informacja nie musi być skierowana wprost do nich, a może służyć jako przykład nie mający wielkiego śladu w rzeczywistości. Niestety jest to nakręcane, gdyż proces ten można odwrócić i drugi człowiek wiedząc jak on działa, podpuszcza rozmówcę rzucając aluzje przy użyciu formy bezosobowej i atakuje przeciwnika.

 

Przyjmowanie osobiste trafia wprost do naszego ego, a te jako forma jest wewnątrz bardzo delikatne i łatwo poddaje się zranieniom. Gdy dotrze do takiej osoby jakakolwiek uwaga czy krytyka, poczuje się ona wywołana do tablicy i chcąc uciec od nieprzyjemnych dla niej wrażeń zaatakuje swego rozmówcę lub zacznie bronić się uciekając przed rozmową (reakcje typu agresja/strach).

Przyjmowanie bezosobowe nie budzi w człowieku nerwowych reakcji – nie dochodzi więc do agresji lub zamknięcia w sobie na skutek zranienia wrażliwego ego. Dialog opiera się o podawanie przykładów dotyczących abstrakcyjnej osoby, której nikt nie zna (bo nie istnieje). Żadna ze stron nie jest atakowana, a więc nie musi bronić się przed innymi. Dodatkowo nie ma przeszkód, aby wyrazić swoje zdanie bądź zachować milczenie i przemyśleć opisywany problem względem siebie samego.

 

Cały ten opis nasuwa wiele przemyśleń, lecz tylko kilka z nich opiszę. Na wierzch wysuwa się ta prosta, a jednocześnie trudna do zaakceptowania myśl, że odbiór wymaga słuchania i nie brania do siebie tego, co mówią ludzie. Jednakże jest to trudne, gdyż co rusz ktoś wydaje osąd dotyczący tego jak powinnyśmy się zachowywać, co robić, jak postępować itp. Każdą uwagę powinnyśmy traktować bezosobowo, postawić na naszym miejscu kukłę, gdyż dopiero mając dystans możemy zauważyć, co tkwi w skierowanej do nas krytyce. Brak dystansu czyni z nas osoby nadwrażliwe i pokrzywdzone.

Jednak wydawanie osądów i krytyki nie należy do rzeczy, które może robić człowiek. Żadna osoba nie ma takiego prawa, by stawiać się w roli sędziego będącego ponad innymi. Ten, kto o tym nie pamięta, bardziej nie kontroluje swego ego niż osoba poddana jego krytyce.

Dlatego wszelkie uwagi i krytykę możemy ogłaszać tylko wtedy, gdy jesteśmy o to proszeni bądź pozwala na to forma komunikacji. Komentarz pod artykułem jest na miejscu o ile zawiera budującą krytykę. Ton wydający „wyrok” może zostać złagodzony poprzez zwrócenie uwagi na błędy w sposób bardziej subtelny np. poprzez ukazanie przemyśleń nie będących w opozycji do treści, lecz nakierowujących na właściwy (naszym zdaniem) tor.

 

Rozpoznanie typu odbioru

Gdy pewnego razu potrzebowałem gumki do ścierania rzuciłem hasło „Kto ma gumkę?” i chwilę potem pojedyncze głosy powiedziały mi „Ja nie.” – jest tutaj jasno ukazane jak rozpoznać człowieka, który jest nastawiony na odbiór osobisty. Tacy ludzie czują się postawieni pod tablicę i odpowiadają wtedy, gdy pytanie nie jest skierowane prosto do nich (to, co powiedziałem było wyrażone bezosobowo). Prawidłową reakcję będzie miał ten, kto odpowie „Ja mam”.

Osoba z odbiorem bezosobowym często nadaje taki sam typ przekazu – wszelkie jego przemyślenia tłumaczy na podstawie przykładów, a nie konkretnych przypadków. Dzięki temu unika krzywdzenia innych, a sama jest spokojniejsza. Uwagi zwrócone wprost do niej łapie w ten sam sposób, co inni, lecz nie stara się wychwytywać aluzji płynącej z rozmowy.

Tutaj wychodzi na wierzch przywara ludzi, aby wszystko brać do siebie. O dziwo – jest to pozytywny proces jeśli przechodzi płynnie i nie zatrzymuje się już w pierwszym kroku, czyli przyjęcia informacji. Ego jest tworem, który wiedząc o swojej słabości tworzy filtr nie przepuszczający niczego innego niż to, na co sam pozwala. Świadomość, która poddaje się takiej kontroli zatrzymuje informację na powierzchni, co uniemożliwia jej wzbogacenie się poprzez przyjęcie myśli i dojście do wniosków.

Zobacz też:

Logika i Rozsądek     Skąd wiemy, że to co robimy jest rozsądne? Czy logika i rozsądek, to jest to samo? W tym artykule opisałem różnicę pomiędzy dwoma tymi aspektami oraz potrzebę równoczesnego trwania i wzajemnego wsparcia między sobą. W tym celu posłużę się kilkoma przykładami np. rozmowa czy działania, aby ułatwić zrozumienie przedstawianych elementów.   Logiczne myślenie u człowieka, zwykle polega na tworzeniu sekwencji i zależności typu: coś z czegoś ...
Ewolucja przez wcielenia Co jest celem wcieleń? Jaką drogę musimy przejść, by zakończyć ich cykl i przekroczyć tą magiczną granicę oddzielającą człowieka od Stwórcy? Co jest powodem, że tak ciężko nam iść do przodu, a co z kolei nam pomaga? Gdzie w tym jest miejsce na karmę i od czego zależy jej rola? Pytań tak wiele, a artykuł dość niewielki, więc postaram się przekazać Wam tylko główne myśli, które zainspirowały mnie do pewnych twierdzeń.   Wspomniałem o karmie....
Biegunowość umysłu     O ludziach silnie nacechowanych daną ideologią mówimy, że są fanatykami – zamkniętymi w swoich poglądach ludźmi, do których nie docierają żadne inne myśli, które są niezgodne z ich spojrzeniem na świat. W tej chwili powinnyśmy zastanowić się, czy sami tacy nie byliśmy. Z naszego niewielkiego obszaru świadomości możemy twierdzić, że jesteśmy bardzo tolerancyjnymi i otwartymi na nowe poglądy ludźmi. Prawda jest zwykle bardziej gorzka, niż to ...

Tagi: ,

Masz pytania?

Komentarze
0 myśli na temat “Odbiór osobisty i bezosobowy”

Dodaj komentarz

Resner.pl Wersja 1.0.1, Wykonanie: Dominik Opyd (Inder), Oprogramowanie: Wordpress, Semantic UI
Drogi czytelniku, wszystkie artykuły na tej stronie oraz sama strona opierają się na licencji Creative Commons, bardzo prosimy o uszanowanie tych praw.