Witaj na stronie
rozejrzyj się i zobacz
Logowanie
Pokaż swoją aktywność!
Rejestracja
Najnowszy artykuł!
Zerknij co nowego
Kategorie
Wybierz to czego szukasz
Eksperymenty (3)
Energetyka (13)
Istoty i Byty (10)
LD I OOBE (5)
Magia (2)
Relacje & Opinie (2)
Rozwój Duszy (8)
Rzemiosło (6)
Trening (2)
Uzdrawianie (5)
Partnerzy
Zobacz kto nas wspiera
Vortal Rzeczy Paranormalnych - forum paranormalne.pl
Google
Kolejne reklamy

Aktualnie brak.

Logika i Rozsądek
Poniżej znajdziesz informacje z wybranym przez ciebie tematem.

    Skąd wiemy, że to co robimy jest rozsądne? Czy logika i rozsądek, to jest to samo? W tym artykule opisałem różnicę pomiędzy dwoma tymi aspektami oraz potrzebę równoczesnego trwania i wzajemnego wsparcia między sobą. W tym celu posłużę się kilkoma przykładami np. rozmowa czy działania, aby ułatwić zrozumienie przedstawianych elementów.

 

Logiczne myślenie u człowieka, zwykle polega na tworzeniu sekwencji i zależności typu: coś z czegoś lub akcja-reakcja. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyliczać efekt końcowy, na bazie tego, co już znamy. Rozsądek jest dopełnieniem tego sposobu myślenia. Dzięki niemu utrzymujemy się, przy fundamencie naszej świadomości, która mówi nam, że lepiej zachować bezpieczny dystans, niż za daleko wysuwać się z wnioskami opartymi o logikę, która zawiera w sobie pierwiastek abstrakcji, gdy decydujemy się na coś, czego nie jesteśmy fizycznymi świadkami.

W tym celu posłużę się przykładem jednej z wielu sytuacji w życiu. Zazdrosna żona odkrywa, że jej mąż, chowa przed nią kobiecą bieliznę i to nieco za małą, jak dla niej. Nawet, jeśli pojawiła się myśl, że był to prezent, to ten wątek został wyparty ze względu na mniejszy, niż jej rozmiar. Jej emocje popędzają logiczne rozumowanie i żona wyciąga daleko idące wnioski. Zaczyna rozpaczać i pakować ubrania męża, aby go wywalić z domu. Może nawet szykuje mu zemstę, jaką popamięta na długo. W tym czasie mąż wraca i doznaje szoku, prawdopodobnie jednego z wielu.

Gdy emocje opadną i kłótnia zakończy się, to żona dowie się, że jej partner po prostu nie wiedział, jaki rozmiar wybrać, a jako, że miała być to dla niej niespodzianka, to nie zapytał jej. Mogło tak zdarzyć się? Oczywiście, że tak. Problem w tym, że tam, gdzie rosną emocje (szczególnie te negatywne), tam logika zostaje wykrzywiona, a rozsądek znika. Pozostaje tylko emocjonalny napad furii i przekonanie, że naszej logiki nie da podważyć się w żaden sposób.

Gdyby ta przykładowa żona nie poddała się emocjom, to jej rozsądek pozwoliłby zachować twarz i uratować związek, który najpewniej i tak zaczął kruszyć się, pod wpływem jej zazdrości. Rozsądne podejście uniemożliwia tak szybkie palenie, wszelkich mostów w relacjach pomiędzy ludźmi. Ktoś może stwierdzić, że rozsądek i logika to ten sam aspekt, lecz nie jest tak. Logika stwierdzeń dzieci może nas zaskoczyć trafnością, a fanatyk może wymordować swoją rodzinę stwierdzając, że tak szybciej trafią do nieba, nim utoną w grzechu tego świata. Za każdym razem jest to jakaś pokrętna logika, ale jest i działa na znanych nam zasadach. Rozsądek pozwala nam jednak zachować umiar i na podstawie wszystkich doświadczeń stwierdzić, że nie warto niszczyć wszystkiego.

 

Możliwe są 3 opcje do wyboru:
A – Wybór na bazie logiki, lecz bez rozsądku, gdzie podążamy za swoim przekonaniem i palimy mosty, odchodząc od wszystkich. Nasz wybór i obrana droga jest ostateczna i nieodwołalna, ze względu na napór emocji i przekonania, że zostaliśmy skrzywdzeni.
B – Wybór na bazie logiki i rozsądku, w którym nie wybieramy ostatecznie, a oczekujemy na rozwój wydarzeń i podejmujemy decyzję na bazie dalszych doświadczeń i obserwacji.
C – Wybór irracjonalny, nie opierający się o żadne logiczne podstawy i ukazujący rozmiar szaleństwa. Najczęściej jest to po prostu niezrozumiana przez nas logika działań innego człowieka.

Dużo mówi się o „kobiecej logice”, w założeniu przekazując wydawałoby się nielogiczne działania np. gra z numerkiem 5, jest już dziesiątą odsłoną tejże. Także, tego typu zachowania nie są zarezerwowane wyłącznie dla jednej płci, gdyż społeczeństwo często żyje według praw, które już dawno przestały być rozsądne i wynikające z doświadczeń.

Zobacz też:

Biegunowość umysłu     O ludziach silnie nacechowanych daną ideologią mówimy, że są fanatykami – zamkniętymi w swoich poglądach ludźmi, do których nie docierają żadne inne myśli, które są niezgodne z ich spojrzeniem na świat. W tej chwili powinnyśmy zastanowić się, czy sami tacy nie byliśmy. Z naszego niewielkiego obszaru świadomości możemy twierdzić, że jesteśmy bardzo tolerancyjnymi i otwartymi na nowe poglądy ludźmi. Prawda jest zwykle bardziej gorzka, niż to ...
Odbiór osobisty i bezosobowy      Świadomość jest formą czystą, bezosobową, która nie zawiera w sobie egocentryzmu z tego względu, że nie ma nic prócz niej. Wszechświat został stworzony tak, by nawet drobny kamyk miał równie wielkie znaczenie dla całości, co istnienie człowieka. Pył, który naszym zdaniem jest niegodny uwagi pochodzi przecież z tego samego źródła, co ludzkie ciała – z gwiazd. Same zaś gwiazdy mają początek w Wielkim Wybuchu, który dał początek materialnej for...
Ewolucja przez wcielenia Co jest celem wcieleń? Jaką drogę musimy przejść, by zakończyć ich cykl i przekroczyć tą magiczną granicę oddzielającą człowieka od Stwórcy? Co jest powodem, że tak ciężko nam iść do przodu, a co z kolei nam pomaga? Gdzie w tym jest miejsce na karmę i od czego zależy jej rola? Pytań tak wiele, a artykuł dość niewielki, więc postaram się przekazać Wam tylko główne myśli, które zainspirowały mnie do pewnych twierdzeń.   Wspomniałem o karmie....

Tagi: , ,

Masz pytania?

Komentarze
Jedna myśl na temat “Logika i Rozsądek”
Zdjęcie profilowe Conchor
Conchor
To zaskakujące, ale każdy artykuł jaki znajduje się w zakładce Rozwój Duszy, w który wczytamy się głębiej i poświęcimy energię na jego przeanalizowanie staje się kamieniem milowym na drodze naszego rozwoju duchowego. Uważam, że pojęcie takiego tematu jak logika i rozsądek może diametralnie zmienić nasze życie. Z biegiem czasu docenia się wartość takiej wiedzy :D Polecam!

Dodaj komentarz

Resner.pl Wersja 1.0.1, Wykonanie: Dominik Opyd (Inder), Oprogramowanie: Wordpress, Semantic UI
Drogi czytelniku, wszystkie artykuły na tej stronie oraz sama strona opierają się na licencji Creative Commons, bardzo prosimy o uszanowanie tych praw.